Pani Woźna w przedszkolu to ktoś więcej niż tylko Pani Sprzątaczka. Oprócz tego, że dba o czystość i porządek, to bierze czynny udział w życiu przedszkolaków, wydaje im posiłki, pomaga w czynnościach higienicznych, opiekuje się dziećmi podczas chwilowej nieobecności nauczyciela, uczestniczy w różnego rodzaju przedstawieniach i wycieczkach z dziećmi oraz podczas zabawy w przedszkolnym ogrodzie.

Pani woźna przede wszystkim dba o codzienne nienaganne utrzymywanie porządku w sali, łazience oraz innych przydzielonych do wykonywania pracy pomieszczeniach. Wietrzy je, sprząta, podlewa kwiaty, myje zabawki i różnego rodzaju sprzęty. Okresowo wykonuje także szczegółowe porządki takie jak np. mycie okien, pranie dywanów itp. Bezwzględnie musi przestrzegać zasad BHP i odpowiednio zabezpieczać przed dziećmi wszelkie środki sanitarne i detergenty.

Jeśli chodzi o współdziałanie w zakresie opiekuńczo-wychowawczej w grupie: Pani woźna podaje dzieciom wszystkie posiłki, dbając przy tym o estetykę i porządek. Po skończonych posiłkach sprząta brudne naczynia. Organizuje poobiedni odpoczynek tj. rozkłada materace i pościel, pomaga dzieciom przy przebieraniu, dba o prawidłowe przechowywanie pościeli i jej cykliczną wymianę na czystą. Pomaga dzieciom w czynnościach higienicznych, w razie zmoczenia, zabrudzenia pomaga zmienić ubranko. Jeśli w danym czasie nie wykonuje innych powierzonych zadań, pani woźna towarzyszy nauczycielowi podczas zabawy i zajęć z dziećmi, pomaga w dekorowaniu sali, przygotowywaniu niezbędnych rzeczy do rozmaitych uroczystości. Bierze udział w wycieczkach i dłuższych spacerach z przedszkolakami. Sprawuje nad dziećmi doraźną opiekę w czasie chwilowej nieobecności nauczyciela.

21 Komentarze
 • autor
  Alicja
  Opublikowano 17 lutego 2017 15:27 0Likes

  Moje dziecko bardzo lubi swoją Panią Woźną. To ona najbardziej opiekuje się maluchami i okazuje im swoje serce.

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 15 marca 2017 11:53 0Likes

   To fakt, że Panie Woźne najwięcej zajmują się maluchami jeśli chodzi o takie zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne. Chwała im za to 🙂

 • autor
  Iwonna
  Opublikowano 21 lutego 2017 21:39 0Likes

  Panie woźne w przedszkolu są super 🙂

 • autor
  Jola
  Opublikowano 3 kwietnia 2017 12:26 0Likes

  Co w takim razie robi Pani przedszkolanka?

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 20 kwietnia 2017 15:46 0Likes

   Jolu dziękuję za komentarz i pytanie. Pani Przedszkolanka oczywiście jest osobą numer jeden zajmującą się dziećmi. Przede wszystkim pełni funkcję opiekuńczo-wychowawczą i edukacyjną. Natomiast Panie Woźne dzielnie pomagają, bez ich pomocy byłoby z pewnością trudno wszystko „ogarnąć” 🙂

  • autor
   Mucha bez ucha
   Opublikowano 7 września 2018 17:42 0Likes

   Nie istnieją przedszkolanki.Są nauczyciele wychowania przedszkolnego, którzy uczą bo taka funkcję ma nauczyciel.Pytanie z rodzaju a co robi lekarz? Gdyby małe dziecko pytało, co robi nauczyciel zrozumiałabym że może nie wiedzieć.Jeśli pyta o to ktoś dorosły to już analfabetyzm

   • autor
    PSadmin
    Opublikowano 5 listopada 2018 14:44 0Likes

    W tym poście można poczytać na temat zakresu obowiązków „przysłowiowej” Pani Woźnej, zatrudnionej w przedszkolu. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam

  • autor
   Kobo
   Opublikowano 25 maja 2019 09:29 0Likes

   Pracuje 4,5 godziny, uzupełnia dziennik, załatwia sprawy z dyrektorem lub koleżankami, przerabia czasem coś w książkach, uczy kreatywności czyli kasztan to nie tylko kasztan to również może być kapsel, jak zajęcia odbywają się z innym prowadzącym to ucieka jej od pół do godziny i ma czas dla siebie. Czyli pracuje 3,5 godz dziennie. Jedli to maluchy to 2 godziny leżaków a pani odpoczywa o szanuje swój komfort pracy. A woźna składa potem leżaki, ubiera dzievi czasem z pani pomocą, nakrywa do stołu, zmywa, sprząta i pot po tyłku jej leci. Zarabia połowę pensji nauczyciela i cicho siedzi bo jest i niekompetentna by mówić cokolwiek zwłaszcza do rodziców. Pracuje 8 godzin i ma cały etat podczas gdy pani pracuje po kilka godzin i tez ma cały etat. Ba ma jeszcze zmienniczkę na drugą część dnia. Tyle z mojego przedsxkola i jego życia.

 • autor
  Renee
  Opublikowano 1 czerwca 2017 16:44 0Likes

  Albo nie pomagają ogarnąć i bieda tym nauczycielskim. To one za wszystko odpowiadają, a w niektórych przedszkolach nie mają żadnej pomocy od wolnej. Czasem pani dyrektor powie nawet do nauczycielki: to nie radzi sobie pani? – sugerując żeby zmieniła zawód. Nauczyciel się nagada, nawychowuje, też z rodzicami a pani woźna wejdzie, postawi talerze , uśmiechnie się do dzieci i wyjdzie. I taka fajna… Praca wolnej w przedszkolu- marzenie! Duuuzo czasu na picie kawy i serwowanie w internecie! A jak nauczyciel chce do toalety, to wola na czele przedszkole woźna. Ona przychodzi ociagajac się, po czym to nauczyciel się tłumaczy że musi wyjść i że zaraz wróci. Tak to wygląda u mnie w przedszkolu. Pozdrawiam wozne!

  • autor
   Pracownik
   Opublikowano 9 listopada 2019 09:09 0Likes

   Głupota i chamstwo z Pani strony.Tacy bywają właśnie nauczyciele ,myślą ze sa najważniejsi.Wiadomo dlaczego nie układa się Pani współpraca z Panią wozna bo jest Pani zarozumiala.

 • autor
  Zosia
  Opublikowano 17 października 2017 10:05 0Likes

  To może na umowie powinny mieć nie Woźna tylko pomoc nauczyciela a to już większe pieniądze powinny być bo za 1500 zł to może powinny całodobowo pracować bo panie nauczycielki nie robią nic!!!! Pozdrawiam Woźna z przedszkola

 • autor
  Taka prawda
  Opublikowano 8 maja 2018 20:29 0Likes

  Dlaczego więc to stanowisko woźnej? Woźna jest w szkole i tam taka pani nie ma nic wspólnego z dziećmi, w przedszkolu wszystkie powinny być na etacie pomocy nauczyciela albo mieć inny zakres obowiązków.

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 5 listopada 2018 14:37 0Likes

   Wszystko zależy od nazewnictwa. Podobny zakres obowiązków może kryć się pod wieloma nazwami stanowisk.

   • autor
    Kobo
    Opublikowano 25 maja 2019 09:52 0Likes

    Czyli nauczyciel przedszkola może być nazwany i przedszkolanką i nauczycielem i guwernantką. Przecież zakres obowiązków jest ten sam. I w czym problem? Przecież to to samo.

 • autor
  marta
  Opublikowano 17 maja 2018 14:45 0Likes

  ja pracuje w złobku kocham swoje maluszki tez jestem wozna

 • autor
  Kornelia
  Opublikowano 22 listopada 2018 21:38 0Likes

  Ha ha czas na picie kawy ludzie!!!! Woźna na papierze a śpiewasz tańczysz przebierasz jak jest potrzeba a swoją robotę i tak.musisz odwalić. To jest ciężki praca nie oszukujemy się jakby tak któraś przyszła do nas do pracy poznałaby szkole życia po tygodniu chodziłaby na wysokości lamperii. Ale i tak kocham wszystkie dzieci nawet te co maj trudne początki i biją cię kopią i plują

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 18 stycznia 2019 10:35 0Likes

   Kornelio, z doświadczenia wiem, że osoby zatrudnione na stanowisku Woźnej w przedszkolu, wkładają dużo pracy i serca w wykonywane obowiązki. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

  • autor
   Agnieszka
   Opublikowano 25 czerwca 2020 21:16 0Likes

   Wspaniałe Pani to opisała a co niektóre Panie piszą woźne tylko piją kawę hehe… śmiechu kupa akurat tej Pani taka się trafiła ja pracowałam i tak jak Pani ogarniałam porządki a do tego opiekowałam się dziećmi okazując im ciepło i serce jak w domu. Pozdrawiam cieplutko.

 • autor
  Proske Ewa
  Opublikowano 19 sierpnia 2019 12:26 0Likes

  Z taką pisownią to lepiej żeby została Pani wożną bo aż strach pomyśleć czego może Pani nauczyć dzieci

 • autor
  Milena
  Opublikowano 2 lutego 2020 18:49 0Likes

  Jestem woźną na cztery grupy w prywatnym żłobku,od jedzenia pomagania i sprzątania(naprawiania ,prania,rozwieszania)

 • autor
  Renata
  Opublikowano 16 sierpnia 2020 20:24 0Likes

  Ja jestem woźną w przedszkolu, pracuję z cudownymi nauczycielkami, pomagamy sobie wzajemnie. Ja z nauczycielką wycinam, one ze mną rozkłada leżaki. Wszystko zależy od ludzi, atmosferę tworzymy na wzajem. Lubię swoją pracę i chętnie do niej chodzę.

Dodaj komentarz