Zawód pracownika sprzątającego przez wielu uważany jest za mało perspektywiczny i nieopłacalny. Istnieją jednak osoby, które zdobyte przez lata doświadczenie w pracy na tym stanowisku wykorzystały, zakładając własny, dobrze prosperujący biznes.
Założenie własnej działalności gospodarczej, która świadczy usługi sprzątające od strony formalnej, jest dosyć proste, gdyż nie są do tego potrzebne żadne szczególne uprawnienia czy koncesje. Jedynym problemem, z którym muszą zmierzyć się początkujący założyciele firmy sprzątającej, jest rosnąca na polskim rynku konkurencja.
Osoby, które chcą, aby ich firma dobrze prosperowała i przynosiła określone zyski, muszą jednak postawić na dobry biznes plan. Warto zatem przed podjęciem decyzji o założeniu działalności, przeanalizować pewne kwestie, które wpłyną na powodzenie firmy sprzątającej.
- Po pierwsze lokalizacja. Najlepiej duże miasto, w którym jest największy popyt na usługi pracowników sprzątających.
- Po drugie dobry biznesplan, który uwzględni kwestie odróżniające nowo powstałą firmę od konkurencji. W tym przypadku można uwzględnić sprzątanie, które nie szkodzi środowisku tzw. eko, lub użycie nowoczesnych maszyn, których firmy konkurencyjne nie posiadają.
- W przypadku dużych firm, warto zastanowić się nad szczególnymi wymaganiami względem pracowników. Jeżeli firma ma naprawdę przynosić zyski, warto zainwestować w jakość obsługi, tak więc wykwalifikowani pracownicy są konieczni.
- Dokładne określenie usług sprzątających. Warto, aby firma sprzątająca specjalizowała się w jednej konkretnej dziedzinie, zbyt duża oferta może przytłoczyć klientów i sprawić, że wybiorą konkurencję.