Sprzątanie czy to w pracy, czy w domu wiąże się z używaniem całej palety detergentów, które jak wiadomo są skuteczne w walce z brudem, ale przy okazji szkodliwe dla zdrowia. Jest wiele sposobów na sprzątanie bez detergentów. W poprzednim poście mogliście poczytać o sprzątaniu przy użyciu gorącej pary, którego jestem zagorzałą zwolenniczką. Nie dość, że świetnie czyści to przy okazji odkaża. Kolejnym „cudownym” sposobem na ekologiczne sprzątanie jest kwasek cytrynowy, który nie tylko nadaje się do czyszczenia, ale także posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antypleśniowe, zmiękcza wodę i nabłyszcza.

Świetnie nadaje się do czyszczenia kamienia z armatury kuchennej i łazienkowej. Przygotowaną z trzech, czterech łyżeczek kwasku cytrynowego i niewielkiej ilości wody pastę, należy nałożyć na ściereczkę, owinąć nią miejsce w którym utworzył się kamień i pozostawić na jakieś trzy minuty.

Kwasku cytrynowego z powodzeniem można także używać do odkamieniania czajnika. W tym celu należy nalać do czajnika dwie, trzy szklanki wody, do tego dwie łyżeczki kwasku. Taką miksturę najlepiej zostawić na kilka godzin, następnie zagotować, pozostawić na piętnaście minut, wylać i wypłukać czajnik.

Usuwa osad z kawy i herbaty na kubkach, filiżankach, czy szklankach. W tym celu należy czyścić zabrudzone powierzchnie gąbką nasączoną roztworem przygotowanym z dwóch łyżeczek kwasku rozpuszczonymi w 100 ml ciepłej wody.

1 Komentarz
  • autor
    Anka
    Opublikowano 27 czerwca 2018 13:34 0Likes

    ja też jestem za kwaskiem cytrynowym

Dodaj komentarz