O zawodzie

Pracownik sprzątaczka jest osobą, która zawodowo zajmuje się sprzątaniem, czyli innymi słowy utrzymaniem stanu sanitarno-higienicznego w danym miejscu, a ponadto dba o wygląd pomieszczeń w biurach, hotelach, placówkach handlowych, szkołach, obiektach przemysłowych, szpitalach lub domach prywatnych. Zakres obowiązków pracownika sprzątaczki zależy od miejsca zatrudnienia, jednak do najważniejszych obowiązków zaliczyć można: zamiatanie, mycie i polerowanie podług, odkurzanie, mycie okien, zmiana pościeli i ręczników (w szpitalach i hotelach), opróżnianie koszy na śmieci, ścieranie kurzy, dbanie o higienę toalet i łazienek i dbanie o odpowiednie wyposażenie toalet (mydło, ręcznik i papier toaletowy).

Wymogi rekrutacyjne na to stanowisko pracy są tak niewielkie, że prawie wcale ich nie ma. Osoba pracująca jako sprzątaczka musi mieć jedynie dobre wyniki badań lekarskich pod względem nosicielstwa chorób zakaźnych oraz cechować się obowiązkowością, poczuciem estetyki, dokładnością i zaangażowaniem.

Miejscem pracy sprzątaczki są pomieszczenia zamknięte. Pracownik używa do pracy odkurzacza, szczotki do zamiatania, froterki i różnych środków czystości, w które powinna go wyposażyć zatrudniająca firma. Praca sprzątacza jest pracą fizyczną, pod nadzorem. Osoba ta powinna nosić ubranie robocze, na które składa się fartuch i rękawiczki.

Dodaj komentarz