Dawno temu, gdy nasze babcie były w naszym wieku, a środki do czyszczenia niemal każdego rodzaju powierzchni nie były znane, kobiety radziły sobie całkiem dobrze zupełnie bez pomocy chemii, jakiej pełno w naszym obecnym życiu. Do sprzątania używały tego, co miały pod ręką i co wypróbowały przed nimi poprzednie pokolenia. Środki bez chemii są często równie skuteczne, co te naszpikowane związkami chemicznymi, są przyjazne dla środowiska, delikatne dla skóry i, co ważne, tanie. Większość z nich z pewnością znajdziesz w swojej szafce, lodówce czy spiżarni.

KUCHNIA I ŁAZIENKA

Obydwa te pomieszczenia wyczyścisz na błysk przy pomocy octu i sody. Bez problemu obejdziesz się bez mleczek, środków do czyszczenia fug i specyfików specjalnie przeznaczonych do kuchni i łazienki. Soda i ocet są środkami uniwersalnymi. Działają wybielająco i usuwają niechciane zapachy. Za ich pomocą skutecznie usuniesz plamy i zabrudzenia z porcelany, szkła, plastiku, drewna i terakoty. Pasta zrobiona na bazie tych dwóch środków (2 miarki sody i 1 miarka octu)  pomoże usunąć np. kamień z armatury kuchennej i łazienkowej czy wypolerować na błysk metalowe przedmioty. Dobrze poradzi sobie nawet z tłustym wnętrzem piekarnika.

DOMOWY ODŚWIEŻACZ

Masz problem z brzydkimi zapachami w domu? Nie podoba Ci się zapach w szafce z butami, bagażniku samochodowym lub zawilgoconej łazience? Wystarczy, że w tych miejscach umieścisz płatek kosmetyczny nasączony octem lub miseczkę z sodą oczyszczoną, a po kilku godzinach zapach zdecydowanie straci na intensywności lub zniknie całkowicie. Podobne właściwości mają też inne produkty spożywcze. Brzydkiego zapachu z mikrofalówki pozbędziesz się za pomocą esencji waniliowej, z lodówki – wacików nasączonych sokiem z cytryny lub fusów po kawie.

PRZECHOWYWANIE ODZIEŻY

Ładny i świeży zapach w szafach zapewni ususzona, zwinięta w bawełnianą ściereczkę i przełożona między ubraniami lawenda. Dobrze spisze się również ususzona mięta czy mydełko.

6 Komentarze
 • autor
  Ada
  Opublikowano 11 stycznia 2017 08:28 0Likes

  Do czyszczenia muszli klozetowej świetnie sprawdza się też kwasek cytrynowy.

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 20 stycznia 2017 13:52 0Likes

   Stary sposób naszych babć 😉

 • autor
  Lucyna
  Opublikowano 13 stycznia 2017 14:27 0Likes

  Wnętrze lodówki dobrze jest przemyć wodą z octem. Pozbędziemy się przykrego zapachu i bakterii.

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 20 stycznia 2017 13:54 0Likes

   To prawda, choć należy nie przesadzać z ilością octu. Sam bardzo intensywnie pachnie.

 • autor
  czyściocha
  Opublikowano 1 marca 2017 20:43 0Likes

  SODA POTRAFI ZDZIAŁAĆ CUDA

  • autor
   PSadmin
   Opublikowano 15 marca 2017 11:53 0Likes

   To prawda 🙂

Dodaj komentarz