Salowa – zawód niedoceniany, aczkolwiek niezwykle istotny z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania placówki medycznej.
Salowe są pracownikami służby zdrowia, jednak nie należącymi do tak zwanego „białego personelu”. Głównie zajmują się utrzymywaniem czystości w zakładach opieki zdrowotnej, najczęściej w szpitalach. Oprócz sprzątania dostarczają także posiłki dla pacjentów, transportują bieliznę i odpady oraz przenoszą materiały biologiczne do szpitalnego laboratorium. Tak naprawdę skala wykonywanych przez nie czynności zależy od wybranej placówki, ponieważ nie ma ściśle określonych uregulowań dotyczących zakresu obowiązków salowej.
Na stanowisko salowej nie jest wymagane żadne wykształcenie. Często zdarza się tak, że tej pracy imają się osoby z niespełnionymi gdzieś tam marzeniami o zawodzie pielęgniarki, czy lekarza. W dużej mierze są to kobiety, które swoją sytuacją życiową zostały zmuszone do wykonywania takiego zawodu i choć wynagrodzenie za pracę na tym stanowisku nie jest za duże, to mają umowę o pracę.
Praca salowej jest ogromnie trudna i wbrew pozorom wymaga silnego charakteru. Trzeba umieć przełamywać wstręt i strach. Z czasem przychodzi rutyna, choć i tak jest wiele sytuacji, które potrafią niejednego zaskoczyć. Najtrudniejszy jest początek, trzeba przyzwyczaić się do widoku krwi, ludzkich odchodów, a nawet śmierci. Szczególnie trudna jest praca w Izbie Przyjęć, do której często przywożeni są np. bezdomni, których trzeba umyć, odwszawić itp.