Pracownik sprzątaczka coraz częściej kryje się pod określeniami pracownika porządkowego lub konserwatora powierzchni płaskich.  Zmiana nazwy zawodu związana jest z negatywnym skojarzeniem zawodu sprzątaczki, który utożsamiany jest z osobami pozbawionymi kwalifikacji oraz wykształcenia.

Choć bardzo trudno pozbyć się stereotypów i utartych poglądów, zawód sprzątaczki w ciągu ostatnich kilku lat uległ diametralnej metamorfozie. Jeszcze do niedawna uważano, że do sprzątania nie są potrzebne żadne kompetencje i wygórowane oczekiwania.

Współcześnie, większość pracodawców poszukujących pracowników porządkowych wymaga od przyszłych pracowników doświadczenia zawodowego. Ponadto osoby, które poszukują pracy w przychodniach, szpitalach lub innych placówkach medycznych, powinny ukończyć odpowiednie kursy przygotowujące oraz posiadać aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Badania powinny również posiadać osoby sprzątające w marketach oraz szkołach i przedszkolach.

Biorąc pod uwagę zawód sprzątaczki, można zauważyć tendencję do częstych rotacji.

Z jednej strony powodem rotacji może być wypalenie zawodowe pracowników porządkowych, z drugiej zaś zwolnienia pracowników za niewłaściwe wykonywanie obowiązków. Dlatego też pracodawcy zwracają szczególną uwagę na doświadczenie oraz referencje zatrudnianych osób.

Pracownik sprzątający nie jest zawodem dla każdego. Osoby, które nie potrafią utrzymać porządku we własnym mieszkaniu, na pewno nie sprawdzą się na tym stanowisku.

Dokładność, fachowość i precyzyjne wykonywanie zadań to podstawa, która gwarantuje pracownikom sprzątającym zatrudnienie oraz zadowolenie pracodawcy.

Dodaj komentarz